Minikoparka to urządzenie o dość tajemniczej nazwie, ale niezbędne na każdym placu budowy. Jest mniej znana, niż klasyczna koparka, ale doskonale sprawdza się na mniejszych, ograniczonych przestrzeniach.
Charakterystyka minikoparki
Najprościej można rzec, że minikoparka to mniejsza wersja klasycznej koparki. Jest to tylko częściowo prawda, choć rzeczywiście pod względem konstrukcji nie różnią się mocno. Minikoparka to maszyna o masie eksploatacyjnej do 6 ton. Jej charakterystyczną cechą jest kompaktowa konstrukcja, która pozwala wykorzystywać ją tam, gdzie standardowa koparka sobie nie poradzi. Mimo małych rozmiarów cechuje ją jednak wysoka wydajność.
Najczęściej minikoparka posiada gąsienicowe podłoże, natomiast z przodu – lemiesz i mechanizm obrotu wysięgnika, a także obrotową kabinę. Minikoparki wyposażone są również w osprzęt roboczy, który można wymieniać w zależności od potrzeb: świder, widły, nożyce i młot hydrauliczny. Dzięki temu łatwo dopasować sprzęt do specyfiki pracy.
Rodzaje minikoparek
Minikoparki można podzielić na kategorie ze względu na ich wyposażenie. Najbardziej istotną kwestią jest kształt części roboczej, czyli łyżki. Wyróżnia się:
- łyżki zabierakowe,
- łyżki chwytające,
- łyżki wygarniające.
Kolejne kryterium to gąsienica, a konkretnie materiał, z którego została wykonana. Optymalnym rozwiązaniem jest gąsienica gumowa, ponieważ jest lżejsza od metalowej i sprawdza się dobrze w pracy na betonie oraz na asfalcie.
Można wyróżnić także minikoparki kołowe, które są wykorzystywane do prac w zamkniętych pomieszczeniach.
Zastosowanie minikoparek
Minikoparki to maszyny uniwersalne, które dzięki względnie niewielkim gabarytom są wykorzystywane na mniejszych przestrzeniach roboczych, tam, gdzie nie da się wykonywać prac za pomocą większego sprzętu. W łatwy sposób można je transportować lawetą, a także przyczepą. Minikoparki sprawdzają się w pracach gazowniczych, elektroinstalacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, ogólnobudowlanych, a także związanych z kształtowaniem terenu.