Maszyny przeładunkowe to cały szereg urządzeń, które są niezbędne nie tylko na placach budowy, ale także w wielu innych branżach. Zalicza się je do tak zwanego sprzętu bliskiego transportu, ponieważ znajdują zastosowanie w przenoszeniu ładunków o zróżnicowanych gabarytach na niewielkich odległościach. Mogą to być zarówno materiały sypkie, jak i części konstrukcyjne lub różnego rodzaju surowce. Dzięki wykorzystaniu tego typu sprzętu praca w różnych branżach przebiega szybciej, sprawniej i bardziej efektywnie. Jakie są najpopularniejsze rodzaje maszyn przeładunkowych i gdzie znajdują zastosowanie?
Sposoby wykorzystania maszyn przeładunkowych w różnych gałęziach przemysłu
Trudno byłoby opisać wszystkie rodzaje maszyn przeładunkowych, ponieważ są zróżnicowane i przystosowane do pracy w rozmaitych branżach. Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń są np. wózki widłowe, które umożliwiają transport towarów o zróżnicowanych gabarytach np. w przedsiębiorstwach, halach produkcyjnych, supermarketach czy na lotniskach. Wykorzystanie tych maszyn przeładunkowych w ogromnym stopniu przyczynia się do oszczędności czasu, ponieważ różnego rodzaju materiały mogą być przenoszone z jednego do drugiego miejsca szybko i sprawnie.
Maszyny przeładunkowe znajdują zastosowanie również w portach. Przystosowane do podnoszenia ciężkich ładunków żurawie umożliwiają załadunek i rozładunek znajdujących się na statkach kontenerów. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych sprzętów są również koparki i koparko-ładowarki jbc. Koparki przeładunkowe znakomicie sprawdzą się do chwytania i przenoszenia różnego typu materiałów na niedużych odległościach. Tego typu maszyny znajdują zastosowanie między innymi na: wysypiskach śmieci, złomowiskach, przy pracach budowlanych oraz drogowych czy rozładunku węgla. Z kolei koparko-ładowarki sprawdzają się nie tylko w przypadku przygotowywania różnego rodzaju nawierzchni pod budowę dróg, ale także do załadunku różnego rodzaju materiałów – np. ziemi, piasku, żwiru, węgla czy produktów rolnych.