Maszyny budowlane są eksploatowane w różnych warunkach, dlatego niezbędne jest przeprowadzanie przeglądów technicznych w celu ich bezpiecznego i wieloletniego użytkowania. Elementami, które należy regularnie kontrolować i wymieniać, są filtry. Przeczytaj, kiedy należy to robić.
Rodzaje filtrów
Filtry w maszynach budowlanych można podzielić na kilka podstawowych grup. Filtry oleju mają za zadanie schładzać oraz smarować ruchome elementy silnika. Wymianę przeprowadza się w celu zachowania wysokiej mocy i mniejszego zużycia paliwa. Za zmniejszanie zanieczyszczeń w paliwie i ochronę układu paliwowego odpowiadają filtry paliwa, które zapobiegają zużyciu się silnika. Z kolei filtry powietrza mają za zadanie zapobiegać przedostawaniu się cząsteczek o wysokiej gęstości (np. sadza) do silnika, ponieważ może to spowodować poważne uszkodzenia. W układach hydraulicznych, które pracują w dużych obciążeniach, niezbędne jest stosowanie filtrów hydraulicznych. Natomiast w celu oczyszczania powietrza, które przedostaje się do kabiny z zewnątrz przez kanały wentylacyjne i klimatyzację, używa się filtrów przeciwpyłowych zwanych także kabinowymi. Ich zadaniem jest ochrona operatora.
Okres wymiany filtrów
Filtry mogą zużywać się w różnym okresie, a do tego nie są one takie same dla poszczególnych maszyn, marek i modeli. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy należy przeprowadzać wymianę. Jedno jest pewne – trzeba to robić według zaleceń producenta i możliwie jak najbardziej regularnie. Przykładowo dla ładowarki teleskopowej JCB wymianę filtrów i olejów przeprowadza się co 500, 1000, 2000 motogodzin. CAT w podobnych maszynach zaleca wymianę co 500 motogodzin. Dla niektórych wydaje się to zbyt częste, stąd powstają różne opinie i sposoby na oszczędzanie. Jednak tylko wymiana zgodna z dokumentacją serwisową pozwala na uznanie gwarancji i uniknięcie dużo większych kosztów niż cena za same filtry. W przypadku braku dokładnych informacji można zadzwonić do serwisu i poprosić o wysłanie opisu dokumentacji danej maszyny.
Znaczenie filtrów
Każda maszyna budowlana ma własny harmonogram wymiany części oraz szacowaną żywotność. Obliczenia te uwzględniają regularne serwisowanie sprzętu według zaleceń producenta. Zanieczyszczone filtry mogą spowodować spadek mocy silnika, wyższe zużycie paliwa czy zakłócenie procesu spalania. Zakup filtra najczęściej wiąże się z wydatkiem kilkuset złotych, lecz wymiana uszkodzonych podzespołów przez zaniedbanie będzie o wiele droższa. Więcej oczywiście zapłaci się za oryginalne filtry, lecz są one lepsze jakościowo niż tanie zamienniki. Regularne przeprowadzanie prac serwisowych minimalizuje wystąpienie awarii, a to również zależne jest od jakości wymienianych części.