Koparka to urządzenie, bez którego nie sposób się obyć na żadnej budowie, przebudowie czy podczas robót drogowych. Sprzęt ten jest niezbędny chociażby do tego, żeby wykonywać fundamenty i przenosić ziemię czy gruz z jednego miejsca na drugie. Co jednak z przedsięwzięciami o nieco skromniejszym charakterze? W ich trakcie również trzeba czasami coś wykopać, jednak tradycyjne koparki mogą być do tego zbyt duże. Nie są one w stanie przecisnąć się w trudno dostępne miejsca. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala poradzić sobie z tego rodzaju okolicznościami. Jest nim minikoparka – sprzęt przystosowany specjalnie do tego, aby wykonywać drobne roboty.
Jakie rodzaje gąsienic do minikoparek można wyróżnić
Choć minikoparki różnią się od zwykłych koparek wieloma cechami, a przede wszystkim rozmiarem, są pewne kwestie, które łączą te dwa urządzenia. Zalicza się do nich między innymi sprawa gąsienic. Tak w zwykłych koparkach, jak i w minikoparkach są dostępne dwie opcje w odniesieniu do tego elementu. Jedną z nich jest gąsienica gumowa, a inną stalowa. Jak to bywa w przypadku rozwiązań technicznych, każde z nich ma swoje wady i zalety, jednak z różnych względów warto postawić na gąsienicę gumową.
Dlaczego właśnie gąsienica gumowa jest tak dobrym wyborem w przypadku minikoparki? Jej wszystkie zalety biorą się stąd, iż guma jest znacznie subtelniejszym materiałem niż stal. Dlatego korzystanie z niej, inaczej niż w przypadku gąsienic stalowych, nie wiąże się z uszkodzeniami terenu. Ponadto gąsienice gumowe pracują znacznie ciszej i da się je długo użytkować bez konieczności wymiany. Powoduje to, że części te znakomicie sprawdzają się w przypadku prac, które trwają dłuższy czas. Korzystanie z nich nie będzie zakłócać ciszy w tak dużym stopniu jak użytkowanie gąsienic stalowych. Guma jest jednak dogodna nie tylko dla osób postronnych, lecz także i dla samego operatora. Niweluje ona wibracje i przez to ułatwia kierowanie koparką. Dodatkową zaletą gąsienic gumowych jest to, że pojazdy wyposażone w nie, takie jak minikoparki, midikoparki i ładowarki gąsienicowe, mogą poruszać się po drogach publicznych, gdyż nie powodują uszkodzenia ich nawierzchni.