Jaki wpływ ma gąsienica gumowa na sprawność maszyny?

Gąsienice gumowe są coraz częściej stosowane w wielu maszynach budowlanych czy rolniczych. Między tradycyjnymi, stalowymi gąsienicami, a tymi gumowymi z pozoru nie ma zbyt wielu różnic. W obu przypadkach elementy przeniesienia napędu są metalowe i zapewniają stabilność i bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy. Jednak nie bez powodu to właśnie gąsienice gumowe coraz bardziej zyskują na popularności. Czym się charakteryzują i jaki mają wpływ na sprawność maszyny?

Dłuższa żywotność maszyny

Gąsienice gumowe znajdują zastosowanie przede wszystkim jako wyposażenia mikrokoparek. Oparte są na dwuwarstwowej konstrukcji, czyli stalowym rdzeniu, który chroni warstwę gumy przed ześlizgnięciem się i metalowego kordu, który łączy elementy instalacji. Taka konstrukcja wpływa przede wszystkim na dłuższą żywotność maszyny, ponieważ elementy gumowe umożliwiają mocniejsze zespolenie elementów gąsienicy, co w efekcie wpływa na mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Poza tym dzięki gumowym płytkom wytwarzane drgania i hałas są mniejsze, więc czas eksploatacji urządzenia również jest wydłużony, a praca odbywa się zdecydowanie bardziej komfortowo.

Większy zakres prac

Wybór gąsienic gumowych wpływa na wagę całej maszyny, która jest mniejsza niż w przypadku zastosowania innych rozwiązań. Lżejsza maszyna może wykonywać o wiele więcej specjalistycznych prac, a jej sprawność jest większa. Co ważne, urządzenia wyposażone w gąsienice gumowe mogą też pracować na różnych, również trudniejszych gruntach, ponieważ gumowe elementy mniej oddziałują na podłoże. Na sprawność maszyny wpływa również stosunkowo duże tarcie, które wytwarza gąsienica gumowa. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość manewrowania koparką czy innym urządzeniem, która jest zdecydowanie łatwiejsza.

Gąsienice gumowe mają pozytywny wpływ na sprawność maszyny. Nie tylko wydłużają jej żywotność, ale również dają większe możliwości co do zakresu i miejsca wykonywanych prac. W naszej firmie zajmujemy się nie tylko sprzedażą części zamiennych do maszyn budowlanych, ale również ich najmem i sprzedażą. Obsługujemy zarówno Klientów indywidualnych, jak i Przedsiębiorców. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą lub kontaktu osobistego w naszej siedzibie w Poznaniu.