Dobór właściwego osprzętu daje możliwości znacznego poszerzenia zakresu prac, do których można wykorzystać posiadany sprzęt. Dodanie odpowiedniej łyżki do ładowarki teleskopowej jest sposobem na wykonywanie prac przeładunkowych a opcjonalnie także niektórych robót ziemnych i prac budowlanych. Przyjrzyjmy się bliżej możliwym zastosowaniom ładowarek teleskopowych i przekonajmy się, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup łyżki.
Zastosowania ładowarek teleskopowych i ich osprzęt
Ładowarki teleskopowe to urządzenia przeznaczone do transportu ładunków, realizowanego za pomocą wysięgnika teleskopowego, który może unosić się ruchem wahadłowym dzięki zastosowaniu siłowników hydraulicznych, a także zwiększać długość ramienia wysuwając kolejne segmenty. Urządzenia tego rodzaju są wykorzystywane przede wszystkim w pracach przeładunkowych, a także na budowach oraz w gospodarstwach rolnych. Ich możliwości są związane z zamontowanym osprzętem. Może on składać się z wideł transportowych, co pozwala na przenoszenie klasycznych palet, ale także wszelkiego typu chwytaków, za których sprawą można przemieszczać belki i inne długie elementy, a także beczki albo przedmioty o dużej powierzchni. Dostępne są także odmiany osprzętu przydatne w rolnictwie np. widły i chwytaki do przenoszenia bel siana. Ładowarki teleskopowe są też niezastąpione przy obsłudze materiałów sypkich, co wymaga montażu odpowiednich łyżek.
Łyżki do ładowarek teleskopowych
Łyżki do ładowarek teleskopowych mogą być dopasowane do obsługi różnych typów ładunku oraz wykonywania rozmaitych prac. Szerokie możliwości mają zwłaszcza urządzenia o konstrukcji obrotowej, które łatwo można wykorzystać także do niektórych prac ziemnych, np. kopania w mniej wymagającym podłożu. Charakterystyka łyżki, która ma zostać zamontowana na ładowarce teleskopowej, zależy od rodzaju obsługiwanego materiału. Nieco inne wymagania co do kształtu krawędzi oraz zębów, a także pojemności wiążą się np. z przemieszczaniem ziarna czy innych płodów rolnych, inne z pracą przy kruszywach budowlanych. Duże znaczenie ma też ukształtowanie łyżki, np. jej budowa stożkowa, ułatwiająca jej opróżnianie. Liczy się też materiał, z jakiego ją wyprodukowano oraz jakość wykonanych spawów, a także ukształtowanie wzmocnień i mocowań.