Dlaczego zęby to ważny element osprzętu koparkowego?

Zęby do łyżek koparek to element osprzętu o dużym znaczeniu dla prawidłowej pracy tej maszyny budowlanej. Dostępnych jest ich wiele rodzajów, przeznaczonych do robót prowadzonych w różnych warunkach terenowych. Jakie funkcje dokładnie pełnią zęby?

Zastosowanie zębów do łyżek koparek

Podstawowym zadaniem zębów do łyżek koparek jest penetracja gruntu, kluczowa dla skutecznego budowy wykopu. Zęby skonstruowane są w taki sposób, aby redukowały opór stawiany przez materiał. Tym samym umożliwiają przedostanie się do położonych głębiej warstw podłoża. Bez zębów koparka nie byłaby w stanie wykonać wykopu w takim tempie ani osiągnąć tak wysokiej wydajności.

Zęby do łyżek koparek służą również do łamania i rozdrabniania różnorodnych materiałów, takich jak ziemia, kamienie, a nawet beton. Dlatego też znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w trakcie robót ziemnych, ale także prac rozbiórkowych.

Czym powinny odznaczać się zęby do łyżek koparek?

Od jakości zębów do łyżek koparek zależy nie tylko wydajność tej maszyny, ale również jej trwałość. Odpowiednio skonstruowane i wykonane ze stali umożliwiają bardzo długie użytkowanie łyżki, chroniąc ją przed zużyciem. Nie bez przyczyny do ich produkcji wykorzystuje się właśnie wspomnianą stal. Zęby muszą bowiem odznaczać się znakomitą wytrzymałością mechaniczną – podczas eksploatacji narażone są na kontakt z bardzo twardymi materiałami.

Zęby do łyżek koparek powinny być wobec tego odporne na ścieranie i łamanie. Trzeba zaznaczyć, że podstawą jest właściwy dobór rodzaju zębów do łyżek koparek z uwzględnieniem charakteru prowadzonych prac oraz warunków terenowych. Często używane są m.in.:

  • zęby standardowe – o uniwersalnym zastosowaniu,
  • zęby typu sztylet – o ostrym i wąskim kształcie,
  • zęby typu dłuto – o szerokim i płaskim kształcie.