Jak dobrać odpowiednie opony przemysłowe do koparki?

Opony są nieodzowną częścią każdej maszyny mobilnej. To dzięki nim może się ona bezpiecznie i pewnie przemieszczać po terenie. Maszyny budowlane pracują w wyjątkowo wymagających warunkach, dlatego ich opony muszą charakteryzować się szczególną wytrzymałością.

W koparkach wykorzystuje się opony przemysłowe, które zapewniają im bezpieczną jazdę nawet po grząskim podłożu, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i wyjątkowo żywotne. Dzięki tym cechom koparki mogą sprawnie się przemieszczać i wykonywać swoją pracę na placach budowy. W sklepach dostępne są różne rodzaje opon przemysłowych do koparek. Czym się między sobą różnią i jak wybrać optymalne opony, które będą idealnie dopasowane do konkretnej maszyny? Zapraszamy do lektury!

Jakie są rodzaje opon przemysłowych do koparek?


Przeglądając ofertę naszego sklepu, można zauważyć, że dostępnych jest kilka rodzajów przemysłowych opon do koparek. Wyróżniamy:


Opony przemysłowe diagonalne
Opony tego typu charakteryzują się sztywniejszą konstrukcją bocznych ścian, co powoduje, że są często wykorzystywane w przemyśle. Struktury kordu opon diagonalnych przecinają się pod kątem, dzięki czemu ich konstrukcja jest mniej elastyczna i sztywniejsza od opon radialnych.


Opony przemysłowe diagonalne z opasaniem
Opony tego typu są rozwiązaniem pośrednim między oponami diagonalnymi a oponami radialnymi. Składają się z klasycznej osnowy i opasania zrobionego z minimum dwóch krzyżujących się ze sobą warstw. Taka konstrukcja powoduje, że są one bardziej odporne na deformacje dynamiczne od tradycyjnych opon diagonalnych. 


Opony przemysłowe radialne (promieniowe)
Opony tego typu charakteryzują się nieco bardziej elastycznymi bocznymi ścianami, dzięki czemu są miększe od opon diagonalnych. Wnętrze opon radialnych składa się z płócien ułożonych do siebie równolegle, co sprawia, że mogą się one bardziej uginać podczas pracy. 

Jakie są zalety opon diagonalnych i radialnych?


Opony radialne są bardziej zaawansowane technologicznie, dlatego ich cena jest wyższa. Ich konstrukcja sprawia, że podczas jazdy wydzielane jest mniej ciepła, dzięki czemu zredukowane są opory toczenia. Na takich oponach koparka może swobodnie rozwijać większą prędkość bez utraty stabilności. Ich wielką zaletą jest również możliwość oszczędzenia pieniędzy na paliwie, gdyż koparka z takim ogumieniem ma lepszą trakcję, co bezpośrednio przekłada się na lepszą wydajność pracy oraz mniejsze zużycie paliwa.


Opony diagonalne są bardziej konwencjonalnym rozwiązaniem. Ich wielką zaletą jest niższa cena. Budowa tych opon sprawia, że jazda jest komfortowa, gdyż doskonale tłumi wszelkie nierówności podłoża. Takie opony są również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jest to idealne rozwiązanie do jazdy w terenie.


Wybierając odpowiednie opony do koparki, zwracajmy uwagę na to, w jakich warunkach zamierzamy ich używać oraz jaka jest maksymalna ładowność naszej maszyny. Pamiętajmy, aby bieżnik był dopasowany do pracy w piasku, błocie i na asfaltowych nawierzchniach.