Koparko-ładowarka – uniwersalna maszyna do różnych zadań

Koparko-ładowarka to jedna z najbardziej uniwersalnych maszyn, jakie wykorzystywane są obecnie w wielu branżach, w tym przede wszystkim w budownictwie. Z samej nazwy można się domyślić, że łączy w sobie funkcje koparki i ładowarki. W tym artykule nieco dokładniej wyjaśnimy, jaka jest specyfika i zastosowanie koparko-ładowarki. Przedstawimy też przykład niezawodnej koparko-ładowarki JCB, który dostępny jest w ofercie firmy ZAMA.

Czym właściwie jest koparko-ładowarka?

Jak już zostało wspomniane wcześniej, koparko-ładowarka to połączenie dwóch urządzeń – koparki i ładowarki. Wyposażona jest nie tylko w wysięgnik z łyżką, służącą do kopania, ale również w układ roboczy typowy dla ładowarek. Oczywiście jest to przykład standardowej wersji koparko-ładowarek, gdyż w praktyce wersji tych maszyn jest kilka i każdy z nich może mieć nieco inny osprzęt, np. młot wyburzeniowy, widły paletowe, zamiatarkę itp. Wszystko zależy od tego, jakie jest konkretne przeznaczenie danego modelu. Układ roboczy koparko-ładowarki stanowi swego rodzaju bazę dla innych osprzętów, które mogą być na nim zamontowane. To właśnie dlatego koparko-ładowarka jest tak wielofunkcyjna i często stosowana.

Kolejną typową cechą jest budowa oparta zwykle na konstrukcji traktora o napędzie kołowym, rzadziej gąsienicowym. Z kolei nadwozie wyposażone jest w silnik i kabinę operatora. Maszyna może być napędzana silnikiem spalinowym, elektrycznym lub napędem spalinowo-elektrycznym.

Przykłady zastosowania koparko-ładowarki

Koparko-ładowarki mają bardzo szerokie zastosowanie. Za sprawą możliwości wymiany układów roboczych, maszyna jest w stanie zrealizować różne prace. Oczywiście standardowymi funkcjami jest załadunek i rozładunek oraz przewóz ładunków na niewielkie odległości, a także wykopy. Jednak za sprawą możliwości dołączenia różnego typu osprzętu, z zastosowaniem koparko-ładowarki można również m.in. odśnieżać, przesadzać drzewa, zamiatać, frezować asfalt, sztaplować itd.

Niezawodna koparko-ładowarka JCB 3CX Eco

W ofercie firmy ZAMA dostępna jest koparko-ładowarka JCB 3CX Eco. Jest to maszyna budowlana wyposażona w szereg nowoczesnych rozwiązań, które znacznie poprawiają jej wydajność. Jednym z nich jest silnik EcoMAX Stage III, którego nowoczesna konstrukcja wpływa na dobrą widoczność i zwiększone możliwości manewrowe maszyny. Posiada również pompę o zmiennej objętości przepływu, dzięki której oszczędność paliwa może wynosić nawet do 6%. Wymienione elementy sprawiają, że koparko-ładowarki JCB są niezawodnym sprzętem, który przetrwa w doskonałym stanie długie lata.