Gdzie sprawdzą się gąsienice metalowe?

Operatorzy sprzętu budowlanego często pracują w wyjątkowo uciążliwych warunkach i na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu. Dlatego maszyny muszą być wyposażone w odpowiedniego rodzaju gąsienice, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo pracy oraz jej sprawny przebieg. Wyróżniamy dwa rodzaje gąsienic – metalowe oraz gumowe. W tym artykule skupimy się na modelach wykonanych ze stali i przedstawimy, gdzie to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Jakie zalety i wady mają gąsienice metalowe? 

Gąsienice stalowe to rozwiązanie, które często wykorzystywano w przypadku sprzętu budowlanego, jednak z czasem bardziej praktyczne i uniwersalne okazały się gąsienice gumowe do koparek. Dlaczego? Ponieważ gąsienice stalowe nie sprawdzą się w każdych warunkach. Ich zaletą na pewno jest to, że są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, jednak ich zastosowanie w maszynach może skutkować zniszczeniem np. delikatnej powierzchni terenu, na której pracuje koparka. Dlatego wykorzystuje się je w przypadku ciężkiego sprzętu, który porusza się po terenie nierównym czy kamienistym. Gąsienice wykonane ze stali są także znacznie cięższe niż gąsienice gumowe do minikoparek. Ich zwiększona masa przekłada się bezpośrednio na pracę koparki – wydłuża jej tempo i ogranicza możliwość wykonywania manewrów w sposób precyzyjny.

Ze względu na ich budowę oraz większą ilość elementów składowych – gąsienice stalowe mogą wymagać częstszych przeglądów, a także zakupu części zamiennych. Co więcej – mogą także wywoływać silniejsze drgania oraz hałas. Choć w niektórych przypadkach gąsienice stalowe są korzystniejszym rozwiązaniem, to jednak lepiej zainwestować w gąsienice gumowe. Przemawiają za tym takie czynniki jak – zwiększona trwałość, niższe koszty eksploatacji, precyzyjniejsze manewrowanie sprzętem, a także dostosowanie do poruszania się po zróżnicowanym typie nawierzchni, zredukowanie uciążliwego hałasu oraz drgań. Wybór gąsienic gumowych to bardziej długoterminowe rozwiązanie, więc jeśli poszukujecie najlepszej jakości gąsienic gumowych do minikoparek jak Hitachi, Bobcat, JBC czy Kubota – zapoznajcie się z naszą ofertą.