Jak dobrze dobrać gąsienicę gumową do maszyny?

Gąsienice to niezbędna część maszyn budowlanych, która usprawnia poruszanie się po różnego rodzaju nawierzchni i wpływa na bezpieczeństwo przeprowadzanych robót. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się gąsienice gumowe, ponieważ ich zastosowanie jest bardziej praktyczne i wszechstronne. Co przede wszystkim sprawia, że są tak uniwersalne i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Do jakiego rodzaju sprzętu najlepiej sprawdzą się gąsienice gumowe?

Gąsienice gumowe – w odróżnieniu od stalowych – są najlepszym rozwiązaniem do minikoparek i sprzętu o mniejszej masie. W przeciwieństwie do modeli ze stali są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie powodują zniszczenia nawierzchni, po której się poruszają. Mogą pracować nawet na delikatnym i podatnym na uszkodzenia terenie. Jakie jeszcze zalety posiadają gąsienice gumowe do minikoparek? Dzięki temu, że są zdecydowanie lżejsze niż stalowe, wpływają na obniżenie masy sprzętu, co ułatwia prowadzenie go, a także poruszanie się po wymagającej czy rozmokłej nawierzchni. Większe tarcie wspomaga wykonywanie manewrów koparką, co usprawnia i przyśpiesza pracę, a natężenie hałasu i drgania są znacznie mniej odczuwalne niż w przypadku sprzętu wyposażonego w stalowe gąsienice. Co więcej – są znacznie łatwiejsze i tańsze w eksploatacji niż modele ze stali.

Na co zwrócić uwagę, wybierając gąsienice gumowe do minikoparek?

Gąsienice gumowe powinny być przede wszystkim dopasowane do modelu sprzętu, z którego korzystamy, a także do typu i wymagań terenu, po którym porusza się maszyna. Od tego będzie zależała ich szerokość, długość, a także rodzaj bieżnika wykorzystanego w gąsienicach. Warto również zastosować się do wytycznych firmy, która wyprodukowała koparkę i na tej podstawie wybrać rodzaj gąsienic, a także ich główne właściwości. Poza parametrami gąsienic – powinno się także zwrócić uwagę na jakość i trwałość ich wykonania, a także na to, by pochodziły od sprawdzonego producenta. Ponieważ wpłynie to na sprawność, bezawaryjność i efektywność pracy koparki. Dlatego też oferowane przez nas produkty pochodzą jedynie od renomowanych firm, którymi są między innymi: Bridgestone, Camso czy Minitop, co przekłada się na ich jakość i niezawodność użytkowania.