Które maszyny budowlane najbardziej przydają się na współczesnych placach budów?

Na placach budowy wykorzystuje się wiele maszyn budowlanych. Bez ich zastosowania niemożliwe byłoby szybkie i sprawne przeprowadzenie różnego rodzaju prac. W artykule opisujemy wybrane z najczęściej używanych urządzeń i wskazujemy, które z nich mają uniwersalne zastosowanie.

Podstawowe maszyny budowlane

Wybór konkretnego rodzaju maszyny budowlanej jest oczywiście ściśle uzależniony od charakteru prowadzonych prac. Jednymi z najbardziej podstawowych urządzeń są jednak te przeznaczone do robót ziemnych, a także maszyny przeładunkowe. W tym miejscu trzeba wspomnieć o koparce – służy do m.in. kopania rowów, niwelacji terenu, ładowania i przenoszenia materiałów. Ciekawą opcją są minikoparki – niezwykle zwrotne sprawdzają się doskonale na obszarach o utrudnionym dostępie czy tych silnie zurbanizowanych.

Kolejne z często używanych maszyn budowlanych to ładowarki. Za ich pomocą transportuje się np. materiały sypkie, jak piasek czy żwir, a także ciężkie elementy konstrukcyjne. Można wyposażyć je w różnorodny osprzęt, jak np. widły, chwytaki, łyżki, wciągarki czy pługi. Na placach budowy powszechnie wykorzystuje się też walce i ubijarki.

Jakie maszyny budowlane są uniwersalne?

Na współczesnych placach budowy coraz częściej sięga się po maszyny budowlane o szerokim zastosowaniu. Jedną z nich jest koparko-ładowarka, która łączy funkcje dwóch urządzeń, co przekłada się na jej niezwykłą uniwersalność. W zależności od zamontowanego osprzętu używa się jej do prowadzenia wykopów, przewozu ładunków, ale także sztaplowania, frezowania asfaltu czy odśnieżania.

Podczas prowadzenia prac budowlanych nierzadko wykorzystuje się ponadto również wiele innych maszyn. Wśród najważniejszych z nich można wymienić m.in.:

  • zagęszczarki,
  • wywrotki,
  • spycharki,
  • betoniarki,
  • młoty wyburzeniowe.