Które części w maszynach budowlanych zużywają się najszybciej?

Maszyny budowlane są projektowane w taki sposób, aby mogły pracować nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Pomimo ich ponadprzeciętnej wytrzymałości – wpływ na ich stan techniczny mogą mieć czynniki takie jak grad, śnieg czy mróz, a także rodzaj ukształtowania terenu, na którym pracują. Dlatego należy pamiętać o regularnych przeglądach oraz wymianie poszczególnych elementów maszyn. W tym artykule przedstawimy, na które ich części należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ mogą zużywać się najszybciej.

Które części maszyn warto sprawdzać pod kątem usterek?

Znaczna eksploatacja maszyn na placu budowy może przyczynić się do tego, że niektóre części sprzętu będą wymagały wymiany częściej niż pozostałe. Ponieważ nawet niewielka usterka może doprowadzić do poważnej awarii, która uniemożliwi dalszą pracę. Aby maszyny mogły pracować na najwyższych obrotach – wszystkie ich części powinny działać sprawnie. Elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są gąsienice gumowe. Usterki, które pojawiają się najczęściej, wiążą się z uszkodzeniem ich zewnętrznej powierzchni, która może mieć styczność z nierównym czy kamienistym podłożem. Jeśli zauważymy jakiekolwiek pęknięcia – należy niezwłocznie wymienić gąsienice na nowe.

Kolejny element, który może ulec szybszemu zużyciu, to filtry do maszyn budowlanych (np. oleju, paliwa czy kabinowe). Ich zanieczyszczenie wpływa niekorzystnie na pracę sprzętu, zmniejsza jego wydajność, co w rezultacie przyczynia się do awarii. Zęby do łyżek koparek to część, która także może ulec szybszemu zniszczeniu i zmniejszyć wydajność pracy maszyny. Co więcej – może także generować większe zużycie paliwa. Spadające kamienie czy elementy konstrukcyjne na placu budowy mogą z kolei prowadzić do uszkodzenia szyb, co w znacznym stopniu ogranicza widoczność, a nawet całkowicie uniemożliwia pracę. W takim wypadku należy jak najszybciej je wymienić.

Systematyczna obserwacja poszczególnych części maszyn budowlanych pozwoli nam wychwycić ewentualne usterki z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy awarii, zbędnych przestojów w pracy, a także sytuacji zagrażających bezpieczeństwu pracowników. Pamiętajmy także o tym, żeby kupować sprzęt tylko u sprawdzonych producentów. W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości maszyny przeładunkowe oraz budowlane, co przekłada się na ich niezawodność, bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość.